Milyen épületekhez szükséges építési engedély?
Minden újonnan épített épülethez engedélyre van szükség. Lakóházak esetében az építkezés befejezése után az utolsó lépés a birtokbavételi engedély (birtokba vételi engedély). Ez az utolsó lépés gyakran magában foglalhatja a tűzoltóság ellenőrzését, és ők megtagadhatják az engedélyt, ha az épület tűzbiztonságát nem találják megfelelőnek (ezért van szükség a megfelelően jóváhagyott építőanyagokra). A tűzbiztonság a tűzoltóságok átlagos reakcióideje miatt nagyon szigorú.
Milyen épületekhez nincs szükség építési engedélyre?
A 300 négyzetméter alatti lakóházak esetében nincs szükség külön engedélyre, csak egy online dokumentációs folyamatra (egyszerű bejelentés). Azon házak felújítása is beletartozik, amelyek már szerepelnek a hivatalos helyszínrajzon, de korábban lebontották (pl. régi nyaralók). Ide tartoznak még az ideiglenes építmények, amik teljesítésigazolással rendelkező, nem tömeges tárolásra szánt, legfeljebb 180 napig fennálló építmények. Illetve a kereskedelmi, vendéglátó célú épület építése vagy bővítése, amelynek mérete az építés után nem haladja meg a 20 m2 nettó alapterületet.
Mit jelent az egyszerű bejelentés?
A folyamat egyszerű, online űrlapokon keresztül kell bejelenteni a hatóságnak a projektet, beleértve az összes műszaki dokumentációt, terveket stb. Ezt csak online lehet megtenni. Megnézik, értesítik, ha valami nem stimmel vagy hiányzik. Ha minden rendben van, kap egy értesítést, majd 15 nap múlva elkezdheti az építkezést.
Az ország minden részén egységes törvény vonatkozik a házépítésre?
A helyi építési törvények meglehetősen eltérőek, így például egyes falvakban vagy városrészekben nem lehet fahomlokzatú házakat építeni. A helyi önkormányzatot értesíteni kell az építési projektről, és ha problémájuk van vele, elutasíthatják a projektet. A legjobb, ha a helyi önkormányzattal időben megbeszéli a projektet (műszaki konzultáció a városkép védelméről és az építési dokumentációról). A valóságban, mivel ez régiónként elég változatos, egyes önkormányzatok nagyon lazán kezelik a saját szabályaikat, mások pedig nagyon szigorúak.
Hova kell feltölteni az engedélyhez szükséges dokumentumokat és mik azok?
A szükséges dokumentumokat az ÉTDR-be (Építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokat Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszer) kell felölteni, ahol az építésfelügyelet ellenőrizni tudja. A bejelentés melléklete adminisztratív dokumentumokból és ágazati tervdokumentációkból, műszaki leírásokból áll. Ezek között szerepelnek az aláírási ívek, meghatalmazás, statisztikai adatlap, tervezői nyilatkozatok, településképi vélemény, energetikai számítás, meglévő épület bővítéséhez a statikai szakvélemény, ikerépítéshez a szomszédok hozzájárulása.