Háztervek az ügyfelek igényei szerint!
Válasszon egy Önnek tetsző modellt, vagy dolgozzunk együtt egy egyedi, csak Önnek szóló modell létrehozásán.
Vegye fel velünk a kapcsolatot, és valósítsuk meg együtt az álmait!
A faházak értékének és árainak már két éve tartó növekedése 2022-ben új ütemet nyert. A statisztika azt mutatja, hogy a tömör tölgy és a nyír rétegelt lemez ára az elmúlt hónapokban megduplázódott. Az egyéb szerkezeti fafajták árai az utóbbi időben mintegy 20 százalékkal emelkedtek.
Az európai fahelyzet és faházépítés viszonylag nyugodt nyári helyzetét az utóbbi időben több tényező is erősen befolyásolta. A nyugtalanság már második éve tart. A világjárvány jelentősen megváltoztatta az életmódunkat és az emberek szokásait, a háború pedig tovább szította az inflációt. Ennek következtében a fa és a faházak iránti kereslet ma már messze meghaladja a kínálatot. A statisztikák szerint 2022 júliusában 56%-kal csökkent a piacon kínált fa mennyisége, valamint az eladott fa aránya (54%-kal csökkent).
Mivel az ukrajnai orosz invázió miatt leállt a faimport, az európai faházgyártók minden eddiginél gyorsabban próbáltak gondoskodni a fakészletekről. A Benchmark - az Egyesült Királyság egyik legnagyobb bútorgyártója - alapítója szerint nyírfurnér ma már nem kapható. Azt is megjegyzi, hogy egyes jövőbeli projektek esetében a fa ára már most meghaladja a tervezett végső árat.
A világjárvány kezdetén, miután megérezték az első következményeket az alapvetően megváltozott életkörülmények miatt, a szakértők kijelentették - az ingatlanok ára soha nem fog visszatérni a kiindulási pontra. Szerintük a pandémia első évében a fa iránti megnövekedett kereslet növelte az építőanyagok árát. Ahelyett azonban, hogy elriasztották volna a vevőket, a házak emelkedő árai csak fűtötték az ingatlanpiacot - a kereslet tovább nőtt, ami hozzájárult az árak további emelkedéséhez.
A Random Lengths szerint a keretezéshez használt fűrészáru és a szerkezeti panelek ára 2021 májusában már négyszer magasabb volt, mint 2020 májusában. Hogy jobban elképzeljük a helyzetet: egy 180 négyzetméteres faház ára évente átlagosan 25 000 euróval nőtt (csak az anyagárak emelkedése miatt). Fontos hangsúlyozni, hogy emellett a világjárványokkal kapcsolatos egyéb költségek is növelték a hordók árát - például az acél vagy a munkaerő árának emelkedése.
Az igazság az, hogy nem csak a normális életet megállító járvány járult hozzá ehhez az eredményhez. Az árak növekedésének általános tendenciáját erősen befolyásolta az a tény, hogy 2008 óta, a legutóbbi pénzügyi válság vége óta az ingatlanok iránti kereslet folyamatosan meghaladta a kínálatot. Az üzletek bezárása és leállása miatti átmeneti gazdasági visszaesést látva a fűrészárugyártók is csökkentették az építőanyagok gyártását.
A szakemberek szerint azt feltételezték, hogy ebben az időszakban a faházak iránti igény és kereslet jelentősen csökken, és ennek következtében az építőanyagok iránti igény is sokkal kisebb lesz. Ez a jóslat azonban tévesnek bizonyult, ami azt eredményezte, hogy az ingatlanok kínálata szűkül, a faházak iránti kereslet pedig nő, ami soha nem látott magasságokba hajtotta a keresletet.
A végeredményhez az is hozzájárult, hogy a fűrészüzemeket ideiglenesen bezárták, hogy a koronavírus miatt új biztonsági protokollokat vezessenek be. A terjedő járvány miatt a különböző termelési ágazatokban dolgozók száma is csökkent. Bár a közelmúltbeli körülmények által kiváltott kiugró faházi árak "a kereslet és a kínálat közötti egyensúlyhiány klasszikus esete" volt, ekkora ugrásra korábban még nem volt példa.
Eközben a kereslet továbbra is gyorsan nőtt. A házvásárlás tovább fokozódott, mivel a legtöbb jövedelemmel rendelkező fogyasztó úgy döntött, hogy a külvárosokban teremt kényelmes élet- vagy rekreációs körülményeket. Ezt a távmunka megnövekedett lehetőségei is ösztönözték. Azok az emberek, akik nem döntöttek új lakás vásárlása mellett, azzal járultak hozzá a nyersanyagok iránti kereslethez, hogy úgy döntöttek, felújítják meglévő lakásukat, vagy kényelmes körülményeket teremtenek az otthoni munkavégzéshez.
Fontos azt is hangsúlyozni, hogy a világjárvány idején a történelmileg alacsony kamatlábak és a könnyű pénzpolitika minden eddiginél könnyebbé tette a vásárlók számára, hogy visszakapják a pénzüket. Ilyen körülmények között a nagyvásárlók is játszani kezdtek, miközben a további áremelkedés előtt fát vásároltak, korlátozva ezzel az anyag kínálatát. A faellátás helyzetét messze nem enyhítette a korlátozások okozta szállítási torlódások és a megnövekedett munkaerőhiány.
Mindezek a tényezők a kínálat csökkenéséhez és a kereslet erőteljes növekedéséhez vezettek, ami szintén ideális feltételeket teremtett a szélsőségesebb árkiugrásokhoz. A házépítés és -felújítás ütemes intenzív népszerűsődése miatt a fa ára a járvány ideje alatt (néhány hullámzó időszakkal) csaknem megduplázódott Európában. Így is maradt.
A globális fűrészárupiac mindig is két nagy táborra oszlott: az USA-ra és Európára. Tekintettel arra, hogy ezek a piacok mindig eltérően reagáltak a világ eseményeire, nem meglepő, hogy a katonai műveletek kezdetekor teljesen másként alakult a helyzet bennük. Köztudott, hogy az amerikai fapiac mindig is nagymértékben függött az ingatlanpiac aktivitásától, és résztvevői jellemzően sokkal óvatosabbak. Emiatt a háború kezdete óta az Egyesült Államokban az árak emelkedése az ingatlanügyletek számának csökkenéséhez vezetett.
Eközben Európában teljesen más volt és még mindig más a helyzet. 2022 Június eleje óta az Oroszország elleni szankciók miatt még rohamosabban kezdett csökkenni a kínálat. Európában azonban egy esetleges fahiány a piacon mindenkit sokkal jobban aggaszt, mint a kereslet esetleges csökkenése vagy egy esetleges gazdasági recesszió általában szokott. A kontinensen a kereslet a növekvő faárak ellenére tovább nő, ami még nagyobb hiányt eredményez.
Az európai nehéz helyzetet tehát jelentősen bonyolítja Oroszország szerepe a fakitermelés terén. Oroszország már a háború kezdete előtt is a világ legnagyobb faipari termék exportőrnek számított - exportjának 40%-a Kínába ment, a többi pedig az európai piacokra. Általános becslések szerint a háború kezdete előtt az EU faanyagának felét is Oroszországból, Fehéroroszországból és Ukrajnából importálták.
Bár a behozatal nagy része a balti országokba, Németországba és Finnországba irányult, a fahiányt minden európai termelő megérezte. Szerintük az a tény, hogy a fakészletek felkutatása csak Nyugat-Európában kezdődött meg, nagyban megnehezítette a termelést. Emiatt néhány megvalósított projektet le is kellett állítani, mert a projektek költségvetését meghatározó anyagárak akár többszörösére is emelkedtek.
Az európai helyzetet jelentősen nehezítette a megnövekedett erdőtüzek száma. A 2022 nyarán Európában kialakult helyzet az egyik legdrasztikusabb az erdőtüzek tekintetében. Az Európai Erdőtűz Információs Rendszer (EFFIS) szerint a tüzek 2022-ben közel 40 ezer hektár erdőt pusztítottak el Franciaországban. Ez mintegy 25%-kal több, mint az a 30 000 hektár, amely 2021-ben Spanyolországban égett le egy 10 napos hőhullám során.
Az ingatlanpiacon a még mindig jövedelmező üzletek ellenére Európában tovább nő a bizonytalanság a jövőt illetően. Az előrejelzések szerint a legtöbb fatermék, köztük az ingatlanok iránti kereslet hamarosan nem fog megfelelni a jelenlegi kínálatnak. Ez azt jelenti, hogy az alapanyag ára még kevésbé lesz megfizethető.
A tendenciák szerint az év második felében az európai fakereskedelemben jelentősen lassulnia kell a többi üzletnek is. A kihívásokkal teli gazdasági környezet, az inflációs jelzálogkamatok és a kihívást jelentő árbecslések várhatóan tovább fogják visszafogni a keresletet. Emellett Európa nagy részén továbbra is feszült a logisztikai helyzet, ami egyre inkább megnehezíti a zökkenőmentes üzletmenetet. Nyugat-Európából egyre több jelentés érkezik a munkaerőhiányról is, ami az elkövetkező években tovább súlyosbodhat.
A Maestro Faház csapata
2022.09.01.
Háztervek az ügyfelek igényei szerint!
Válasszon egy Önnek tetsző modellt, vagy dolgozzunk együtt egy egyedi, csak Önnek szóló modell létrehozásán.
Vegye fel velünk a kapcsolatot, és valósítsuk meg együtt az álmait!